POLSKIE STOWARZYSZENIE TRENERÓW TENISA

POLSKIE STOWARZYSZENIE TRENERÓW TENISA

Piaseczyńska 71
00-765 Warszawa

tel.: 883 381 208
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KRS 0000530986
REGON 3610091
NIP 7010448668
Nr konta: 09 2030 0045 1110 0000 0398 1890

 

 

Konferencje

Spis treści

 

Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Konferencji Trenerów Tenisa 13 – 14.12.2015.
Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Polski Związek Tenisowy i Polskie Stowarzyszenie Trenerów Tenisa. Odbyła się na Stadionie Narodowym w dniach 13 -14 grudzień 2014 roku. Konferencja zgromadziła ok. 150 osób, głównie trenerów tenisa z całej Polski, ale również zaproszonych gości.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Prezes PZT pan Jacek Muzolf i Prezes PSTT pan Jerzy Zieliński. Na szczególne podkreślenie zasługuje aktywny udział Prezesa Jacka Muzolfa, który powagą swojej funkcji w Związku dodał istotnego znaczenia dla jej rangi.

Gwiazdą konferencji był dr Richard Lisicki, ojciec i trener czołowej tenisistki świata, z pochodzenia Polki, aktualnie reprezentującą Niemcy. Dr Lisicki poruszył m.in. wiele aspektów z zakresu rozwiązywania różnych problemów praktycznych podczas turniejów zawodowych najwyższej rangi.

Odniósł się również do biomechanicznej analizy techniki gry. W obydwu swoich wystąpieniach odwoływał się do swoich doświadczeń w pracy z własną córką. Pokazał, jak wraz z jej karierą rozwijał swoje własne kompetencje trenerskie i pedagogiczne aż do uzyskania stopnia doktora w Akademii Sportu w Kolonii i czołowego miejsca wśród tenisistek na świecie przez własną córkę, której był jednocześnie trenerem.

Obok dr Lisickiego wykładowcami byli:

Dr Adam Królak – przedstawił wykład o biomechanicznych aspektach techniki gry na przykładzie najlepszych tenisistek i tenisistów na świecie. Wykład był ilustrowany świetnymi zdjęciami wykonanymi przez nieżyjącego dziennikarza Ewka Świtka.

Drugi wykład dr A. Królaka dotyczył kilku aspektów coachingu w tenisie wyczynowym.

Dr Jerzy Zieliński mówił o budowaniu własnej filozofii zawodu trenera, głównie poprzez odniesienie do analizy przez trenerów ich działań oraz poznania ich osobowości przez nich samych.

Krzysztof Guzowski przedstawił w sposób obrazowy diagnozę eliminowania zagrożeń kontuzjami.

Zobrazował to m.in. przykładem błędów techniki ruchu u Agnieszki Radwańskiej, której jest oficjalnym fizjoterapeutą. Oczywiście przedstawił też propozycje rozwiązań w postaci konkretnych zaleceń i ćwiczeń.

Bolesław Szmyd przedstawił całą plejadę ćwiczeń praktycznych, które wzmacniają układ stawowo-mięśniowy. Uczynił to ze swoimi zawodnikami i zawodniczkami, w tym z udziałem mistrzyni Polski Klaudii Jans.

Najmłodszy w gronie wykładowców zarówno wiekiem jak i stażem Mateusz Bogumił zaprezentował przykład treningu z prowadzonym przez siebie czołowym 11-to latkiem z Warszawy. Celem treningu było pokazanie budowania techniki ruchu i nawyków poruszania się po korcie w kontekście celów długofalowych.

Ciekawą formę wykładu w postaci pytań i odpowiedzi zaprezentowali Paweł Habrat i Rafał Chrzanowski. Całość dotyczyła problematyki praktycznego rozwiązywania zagadnień z zakresu psychologii tenisa.

Podobną metodę lecz z zakresu analizy techniki tenisa zastosowali Paweł Motylewski i Maciej Domka.

Konferencję prowadził członek Zarządu PZT pan Jacek Durski.

W ocenie uczestników, konferencja miała wysoki poziom merytoryczny i wnosiła do warsztatu pracy trenera zarówno nowe treści jak i mogła utwierdzić ich w słuszności tego, co już opanowali wcześniej.