POLSKIE STOWARZYSZENIE TRENERÓW TENISA

POLSKIE STOWARZYSZENIE TRENERÓW TENISA

Piaseczyńska 71
00-765 Warszawa

tel.: 883 381 208
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KRS 0000530986
REGON 3610091
NIP 7010448668
Nr konta: 09 2030 0045 1110 0000 0398 1890

 

 

Konferencje

Spis treści

 
 
 
 
KONFERENCJA TRENERÓW

Pruszków  05.11.2016 r

Temat: Wysoka sprawność fizyczna warunkiem sukcesu sportowego w tenisie 

Koledzy.

      W dniu 05.11.2016 roku  przeprowadziliśmy konferencję dla trenerów o tematyce sprawności fizycznej w tenisie oraz przeciwdziałaniu kontuzjom.Dziękuję wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie. Niezmiernie cieszy nas fakt bardzo pozytywnego odbioru prezentowanych podczas konferencji treści. Dawaliście temu wyraz zarówno w opiniach wyrażanych słownie jak i na facebook'u.Dziękuję także wykładowcom za wyśmienicie przygotowane prezentacje, dzięki którym ta konferencja miała sens.

     Konferencja przygotowana została przez wąskie grono osób, głównie członków Zarządu PSTT. Ich praca była w pełni społeczna. Gratuluję całemu zespołowi sukcesu i serdecznie dziękuję za wkład pracy i wiedzy włożony w realizację tego zadania.

    Gościem naszej konferencji był przedstawiciel Związku Piłki Ręcznej w Polsce Pan Jerzy Noszczak. Potwierdził sens takich szkoleń i pogratulował nam działalności. Mimo to napomknął, że w piłce ręcznej stosowane są inne rozwiązania organizacyjne w zakresie przygotowania sprawnościowego zawodników.Uczestnikami konferencji, po raz pierwszy,  byli również rodzice dzieci grających w tenisa. O wykładowcach i programie wyrażali się  z entuzjazmem i pochwałami za komunikatywność  i duże wartości poznawcze.PZT uznał nas za odpowiedzialnych partnerów. Nie oznacza to jeszcze idylli. W zakresie ułożenia wzajemnych relacji pozostało jeszcze wiele niedopowiedzianych i nieroztrzygniętych kwestii. Bardzo liczymy na znacznie większe zbliżenie stanowisk w zakresie kształcenia i dokształcania trenerów.

    Trochę dziegciu tez  znalazłem. Zdecydowanie martwi nas fakt bardzo nielicznych zgłoszeń do członkowstwa w PSTT. Jeśli środowisko samych trenerów woli zapłacić więcej, ale nie wspierać własnej organizacji, to i my zadajemy sobie pytanie dla kogo i jak działać. Może lepiej, wzorem innych, traktować taką działalność jako zródło dodatkowego zarobku?  Może lepiej powierzyć kształt zawodu trenera działaczom i politykom stając się przedmiotem ich działań?

    Zachęcam wszystkich trenerów do wstępowania w nasze szeregi i aktywności. Jeśli ktoś  ma pomysł, chęć działania i gotowość do takiej pracy, to w Stowarzyszeniu znajdzie się zawsze dla niego miejsce. Jest wiele seminariów międzynarodowych. Można brać w nich udział i współtworzyć model zawodu trenera jak również  implementować najnowszą wiedzę trenerską do praktyki szkoleniowej. Unia Europejska poprzez swoje agendy w krótkim czasie zmusi polskie związki sportowe do przyjęcia jednolitych standardów. Skandalicznie przeprowadzona "gowinowska deregulacja",  bez żadnego solidnego przygotowania stworzyła bałagan i dała nieprzygotowanym merytorycznie ludziom narzędzia do dzikich i na bardzo niskim poziomie szkoleń kształcących przyszłych trenerów. Trenerzy wykonują w końcu odpowiedzialny  za losy młodych ludzi, zawód. Właśnie, między innymi dlatego, podjeliśmy się działać poprzez Stowarzyszenie na rzecz podniesienia rangi zawodu trenera tenisa.

     W najbliższym czasie zamierzamy upowszechnić plan naszych działań na rok 2017. Zachęcam do aktywnego uczestnictwa w jego powstawaniu.

Prezes PSTT

dr Jerzy Zieliński

 


 

Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Konferencji Trenerów Tenisa 13 – 14.12.2015.
Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Polski Związek Tenisowy i Polskie Stowarzyszenie Trenerów Tenisa. Odbyła się na Stadionie Narodowym w dniach 13 -14 grudzień 2014 roku. Konferencja zgromadziła ok. 150 osób, głównie trenerów tenisa z całej Polski, ale również zaproszonych gości.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Prezes PZT pan Jacek Muzolf i Prezes PSTT pan Jerzy Zieliński. Na szczególne podkreślenie zasługuje aktywny udział Prezesa Jacka Muzolfa, który powagą swojej funkcji w Związku dodał istotnego znaczenia dla jej rangi.

Gwiazdą konferencji był dr Richard Lisicki, ojciec i trener czołowej tenisistki świata, z pochodzenia Polki, aktualnie reprezentującą Niemcy. Dr Lisicki poruszył m.in. wiele aspektów z zakresu rozwiązywania różnych problemów praktycznych podczas turniejów zawodowych najwyższej rangi.

Odniósł się również do biomechanicznej analizy techniki gry. W obydwu swoich wystąpieniach odwoływał się do swoich doświadczeń w pracy z własną córką. Pokazał, jak wraz z jej karierą rozwijał swoje własne kompetencje trenerskie i pedagogiczne aż do uzyskania stopnia doktora w Akademii Sportu w Kolonii i czołowego miejsca wśród tenisistek na świecie przez własną córkę, której był jednocześnie trenerem.

Obok dr Lisickiego wykładowcami byli:

Dr Adam Królak – przedstawił wykład o biomechanicznych aspektach techniki gry na przykładzie najlepszych tenisistek i tenisistów na świecie. Wykład był ilustrowany świetnymi zdjęciami wykonanymi przez nieżyjącego dziennikarza Ewka Świtka.

Drugi wykład dr A. Królaka dotyczył kilku aspektów coachingu w tenisie wyczynowym.

Dr Jerzy Zieliński mówił o budowaniu własnej filozofii zawodu trenera, głównie poprzez odniesienie do analizy przez trenerów ich działań oraz poznania ich osobowości przez nich samych.

Krzysztof Guzowski przedstawił w sposób obrazowy diagnozę eliminowania zagrożeń kontuzjami.

Zobrazował to m.in. przykładem błędów techniki ruchu u Agnieszki Radwańskiej, której jest oficjalnym fizjoterapeutą. Oczywiście przedstawił też propozycje rozwiązań w postaci konkretnych zaleceń i ćwiczeń.

Bolesław Szmyd przedstawił całą plejadę ćwiczeń praktycznych, które wzmacniają układ stawowo-mięśniowy. Uczynił to ze swoimi zawodnikami i zawodniczkami, w tym z udziałem mistrzyni Polski Klaudii Jans.

Najmłodszy w gronie wykładowców zarówno wiekiem jak i stażem Mateusz Bogumił zaprezentował przykład treningu z prowadzonym przez siebie czołowym 11-to latkiem z Warszawy. Celem treningu było pokazanie budowania techniki ruchu i nawyków poruszania się po korcie w kontekście celów długofalowych.

Ciekawą formę wykładu w postaci pytań i odpowiedzi zaprezentowali Paweł Habrat i Rafał Chrzanowski. Całość dotyczyła problematyki praktycznego rozwiązywania zagadnień z zakresu psychologii tenisa.

Podobną metodę lecz z zakresu analizy techniki tenisa zastosowali Paweł Motylewski i Maciej Domka.

Konferencję prowadził członek Zarządu PZT pan Jacek Durski.

W ocenie uczestników, konferencja miała wysoki poziom merytoryczny i wnosiła do warsztatu pracy trenera zarówno nowe treści jak i mogła utwierdzić ich w słuszności tego, co już opanowali wcześniej.